November 18-20.
Sirály (Király u. 50.)
VASÁRNAP
15 óra – videóvetítés az Egyetemi Színpad archívumából
(Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet támogatásával)
17 óra – Tátika Dráma Klub (ELTE-TÁTK):
Ionesco: A kopasz énekesnő
(abszurd komédia, 30 perc)
Szereplők: Forgács Ádám, Kővári Panka, Molnár Andor, Soignet Myriam, Bán Bálint, Varga Eszter; Szerkesztette és betanította: Csanádi Csilla; Rendezte: Székely István
A román – francia Ionesco az abszurd dráma egyik első jelentős képviselője. „Nem akartam én drámaíró lenni. Egész egyszerűen meg akartam tanulni angolul. Az angoltanulás nem vezet szükségszerűen a drámaíráshoz. Ellenkezőleg, azért lettem drámaíró, mert nem sikerült megtanulnom angolul.” — vallja Ionesco. Az angol nyelvkönyvből kölcsönzött üres dialógusok a brit polgári életforma, az ember és ember közötti kapcsolatok kiüresedettségét tükrözik. Tükrözik, hogy korunkban nincs mit mondanunk egymásnak. Hogy már elhagytuk az emberi beszédet. Hogy a világ kifordult medriből. Erről szól a bő félórás színdarab.
A színjátszó csoport létrehozását Csanádi Csilla tanárnő angol nyelvórái ihlették, és egyik fő célja a Nemzetközi Tanulmányok tanszék hallgatóinak nyelvgyakorlása és nyelvtudásuk magabiztosabb használata volt. Terveink között további angol nyelvű darabok színrevitele szerepel. Bővebben: http://dolphy.foltnet.hu/tatika
18 óra – Feleselők Színpad (Veszprém):
Szilágyi Andor: A bárány megkísértése
(történelmi abszurd, 45 perc)
Szereplők: Jakab Ádám, Ács Tamás; Narrátor: Erdei Gergő; Rendezők: Fige Tamás és Kovács Tamás
A Feleselők Színpad három éve alakult a Veszprémi Egyetem színháztörténet szakos hallgatóiból, akiket jobban érdekelt a világot jelentő gyakorlati oldala. Eddigi munkáinkat 2-3 személyes előadások és monodrámák alkották. Pinter: Étellift című abszurdja volt a bemutatkozó előadásunk, ahol megpróbáltuk kialakítani a számunkra legizgalmasabb formanyelvet. Játék a mozgással, térrel, fénnyel, testtel. Egyetemi színházunk célja: helyet találni a szakmában, mindig, minden körülmények között feleselve. De: csakis jó kedvvel, és barátsággal.
19.30 - Feleselők Színpad (Veszprém):
Gogol: Az őrült naplója
(monodráma, 55 perc)
Előadja: Ács Tamás
Az őrült naplója Gogol novellája, melyben egy kis-hivatalnok esik nagyzási hóbortba. A benne feszülő energiák elfojtása az őrület felé sodorják, melynek oka sokkal inkább keresendő a magányban, mintsem a biológiai determináltságban. Az előadás a nézőket interaktív játékra hívja, hogy együtt merüljenek egy lélek mélyére.
A darab immár két éve fut. Közel 50 alkalommal került már nézők elé. Tavaly megvásárolta a Forrás Színház, ahol rendhagyó irodalom óra keretében kerül a középiskolás generáció elé. Így az „egyetemi színház” a legnemesebb formában valósulhat meg. Játszani és tanítani.
21 óra – Vérrokonok Csoport (ELTE – PPK):
Örkény István: Vérrokonok
(színmű két részben, 120 perc)
Szereplők: Tőke Szabolcs, Szabó Zoltán András, Gégöl Júlia, Kovács Adél, Molnár Péter, Mult Eszter, Torma Zita; Játékvezetők: Somsák Zsuzsa és Takács Ádám
Az ELTE-PPK önálló színjátszó köre 2006 szeptemberében kezdte meg működését, s már következő szemeszterben bemutatták Örkény István Vérrokonok című színművét, mely névadóvá is vált a csapat számára. A színjátszás iránt érdeklődő bármely szakos PPK-s hallgatót -előképzettségtől, tapasztalatoktól függetlenül - szívesen várnak a hetenkénti próbákra. Jelentkezni a HÖK tudományos-kulturális referensénél lehet a muvelodes@ppkhok.elte.hu címen.
HÉTFŐ
15 óra – videóvetítés az Egyetemi Színpad archívumából
(Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet támogatásával)
17 óra – Célpont Irodalmi Alkotócsoport:
Egész lenni magammal
(felolvasóest, 45 perc)
Felolvasók: Bósa Diána, Bölklény Gábor, Tatár Balázs János, Kabai Zoltán
A Célpont Irodalmi Alkotócsoport egy civil kezdeményezés nyomán, írással foglalkozó fiatalok felkarolását, támogatását tűzte ki célul. A névadó Célpont Ifjúsági és Információs Iroda kebelén belül működik. A csoport mentora Kabai Zoltán költő. A csoport sokrétű, akadnak prózával, verssel, de még performansszal foglalkozó alkotók is. A csoport tagjai publikálási lehetőséget kaptak a spanyolnátha (http://www.spanyolnatha.hu/) c. webfolyóiratban. 2007 tavaszán megjelent a csoport antológiája Egész lenni magammal címmel. A csoport tagjai több helyütt publikálnak. (Új Holnap, spanyolnátha, Debreceni disputa, Együtt, Café, Zempléni Múzsa, Parnasszus). Bósa Diána a FISZ tagja. Tatár Balázs János, a spanyolnátha k.o. műhelyének a vezetője.
18 óra – Tátika Dráma Klub (ELTE- TÁTK):
Ionesco: A kopasz énekesnő
(angol nyelven)
(A leírást lásd a vasárnapi programban!)
19.30 - Ars gaudendi gratia (ELTE):
Karinthy Komédiák
(PREMIER, 120 perc)
Szereplők/Alkotók: Durda Melinda, Németh Edina, Ábrahám Ágnes, Szerencsés Rita, Czigány Katinka, Borbíró Judit, Ilyefalvi Emese, Endrész Dorottya, Sipos Éva, Szabó Krisztina, Lukács Zsuzsa, Tempfli Kátya, Tardi Lívia, Bazsó Adrienn, Szabó Ágnes, Balla Dorottya, Salamon Diána, Szántó Erika, Dombai Valéria, Angeli Mátyás, Cseh Dávid Sándor, Jakab Levente, Kelemen Zoltán, Csincsi Ádám, Kalmár Bence, Tömő György, Viktor Balázs, Vincze Ernő, Németh István, Balogh Andrea, Petkovics Diána, Takács Edit, Holló Ágota, Petkov Imre, Szobolovszki Zsófi, Móricz Fruzsina, Szabó József, Vittay Dominika, Párkányi Eszter, Győrfi Judit, Szatmári Andrea; Rendezte: Gyepes Krisztina
Az Ars gaudendi gratia társulat őse 2005-ben alakult az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. Első közös munkájukat, Moliére: Tudós nők című darabját, az ELTE Jogi Karának Dísztermében mutatták be egy általuk szervezett jótékonysági előadás keretében, ahol a befolyt összegből a Heim Pál Gyermekkórház kis beteginek mindennapjait próbálták meg játékokkal és gyermekkönyvekkel színesíteni. Mára a társulat az ELTE szinte minden Karáról csatlakozó színházkedvelő fiatalokkal közel 70 főre bővült.
A lelkes és tehetséges fiatalok - akiket a barátságok és a közös munka élménye igazi közösséggé formált - Karinthy Komédiák estje a XX. század elejének hangulatát idézve nevettet és megpróbálja visszacsábítani az egyetemi hallgatókat, és mindenki mást a színház világába. A kor figuráinak bőrébe bújva emlékeztetnek egy még el nem feledett időszakra, napjainkban, amikor az emberi érzések és a társadalmi helyzetek mondhatni változatlanok. Szerelmek, barátságok, csalódások, örömök és bolondozás emberek által, embereknek, azért hogy rohanó világunkban egy-két órára igazán emberek lehessünk.
KEDD
16 óra – videóvetítés az Egyetemi Színpad archívumából
(Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet támogatásával)
18 óra – Radikális Szabadidő Színház (ELTE- BTK):
Zsiráfivóhely
(színházi kísérlet, 75 perc)
Szereplők: Farkas Kata, Formanek Csaba, Formanek István, Herczog Noémi, Kiss Dóra, Kovács Dániel, Szabó Emese, Takács Szilvia; Technikus: Szitás Balázs, Rendező: Formanek Csaba
"Nincs múlt idő. A múlt nem múlik el.
Megőrizzük, ahogy a rég leégett
erdők virágporát a tómeder
iszapja. Ami volt, nem ér sohase véget:
megszűnik és nem tud megszűnni mégse.
Mint a málnadzsemben rekedt darázs
nem tudni, honnét hangzó zümmögése,
mint mikor távoli rádióállomás
sercegése szüremlik a két szó közti résbe,
míg végül átszakad valami gát,
egy ponton a jelen szövete enged. "
21 óra – Hetényi/14:
F. G. Lorca: Vérnásszertartás
(60 perc)
Játszó személyek: Angyal Linda Fruzsina, Arnold Dávid, Fekete Anikó, Korbuly Kata, Kranyik Ildikó, Kulánda Anita, Lőrincz Veronika, Lukács Bea, Molnár Zsófia, Pomlényi Attila, Sárosi Gábor, Szilvási Dani, Vinyarszki János, Vizsy Orsolya, Koreográfia: Budai Enikő, Zenéjét szerezte és rendezte: Pap Gábor
A Hetényi/14 voltaképp egy kelenföldi humán szakközépiskola 14. évfolyama. A diákok színészetet és drámapedagógiát tanulnak, ezen belül pedig természetesen zenével is foglalkoznak. Az elmúlt bő egy évben dramatikus zenei gyakorlatokkal dolgoztunk, ennek összefoglalása a Vérnásszertartás, mely háromnegyed órába sűríti García Lorca drámájának általunk legfontosabbnak tartott motívumait. Adaptációnk a mű költőiségét, mitikus vonatkozásait emeli ki, melyben nagy hangsúlyt kapnak a harmadik felvonás allegorikus figurái: a Hold, a Halál, a Fonóasszonyok ösztöneink, tudatalattink szimbolikus nyelvét használják, éppen azt a nyelvet, amelyet a felszínen a generációs különbségektől, avult szokásoktól terhes társadalmi rend el akar fojtani. Tragédiának kell történnie, hogy a mindenkiben ott lapuló jajkiáltás végre kiszabaduljon a test börtönéből.
SZERDA
Jubileumi Műsor
az 50 éves Egyetemi Színpad tiszteletére
Merlin Színház
November 21.
16:00 - Megnyitó
Hudecz Ferenc rektor úr
és Jordán Tamás színművész úr köszöntője.
16:15 - BTK Zenei Tanszék kórusa
16: 25 – A drámaíró pályázat eredményhirdetése
17:00 - Fogadás
17:30 - Kerekasztal-beszélgetés
az Egyetemi Színpad múltjáról, az egyetemi színjátszás mai szerepéről.
(Nánay István, Jordán Tamás, Vasy Géza, Puskás Tamás, Répássy András, Katona Imre, Formanek Csaba)
18:45 – 19:00 Szünet
19:00 - „Eötvös” Művészeti Együttes Egyetemi Koncertzenekar
Baross Gábor Liszt-díjas, kiváló művész vezetésével;
ELTE Néptáncegyüttes
művészeti vezető: Valach Gábor, együttesvezető: Azary Beatrix
19:45 - Szünet
20:00 - Radikális Szabadidő Színház:
Zsiráfivóhely
(PREMIER, 60 perc)
(A leírást lásd a keddi programban)
Kiállítás:
A fesztivál ideje alatt az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
„Színpad a kápolnában”
című kiállítása is megtekinthető a helyszíneken az Universitas Együttes működéséről.
A fesztivál támogatói:
ELTE Rektori Hivatal
ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat
Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
Városi Színház
Sirály
Részletes program, további információ:
http://egyetemiszinpad.blogspot.com/
Kontakt:
Formanek Csaba, formanek.csaba@gmail.com, tel: 70/317-80-55
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése