Bevezető az Új tudás program amatőrszínházi pályázatához
A budapesti egyetemi színházi társulatok nincsenek könnyű helyzetben. A régi legendás évek után hosszú csend jellemezte a közeget, mely idő alatt a strukturális feltételek maradványai is feloszlottak. Az ELTÉ-n például, az ország legnagyobb egyetemén, évek óta nem sikerül létrehozni egy központi helyen lévő állandó színházi előadótermet. Próbálni márpedig nem lehet hosszú távon az éppen üresen hagyott tantermekben, mint ahogy az egyetem költségvetésében az egyetemi színházakra fordítható éves 400 ezer Ft sem elegendő a vegetáláson túl semmire. Persze máshol sem fényesebb a helyzet. Hol a lehetőségek hiányoznak, hol a tehetséges, motivált fiatalok, hol a csoportvezető hiánya, gyengesége okoz problémát. Nem csoda hát, ha az évről évre megalakuló új csoportok 1-2 év múltán kifáradnak, feloszlanak, és eltűnnek a palettáról. Még szinte mielőtt szakmai fogékonyságuk bármennyire is kifejlődhetett volna. Az alkotóközösségek felmorzsolódnak, legfeljebb egyéni karrierek mentén kígyóznak be alkotók a művészeti felsőoktatásba. A mégis – szinte csoda folytán – fennmaradó társulatok előtt szinte csak egy út áll: megvárni, míg kinőnek az egyetemista korból és az alternatív színházak terepén próbálnak szerencsét.
Az egyetemi színház azonban mégis jelenthet többet: egy korosztály, egy szellemiség hangját, tetteit, világnézetét. A Tűzraktér a kezdetektől nyitva tartotta kapuit az egyetemisták felé. Még a Tűzoltó utcai épületben próbahelyet adott az ELTÉ-s Radikális Szabadidő Színháznak és a közgázos KASZT-nak, a tavalyi Hegedű utcai nyitás óta pedig – a Sirállyal közösen - befogadta a Színváltások – Egyetemi Színpadok Szemléje fesztivált is. A lehetőségek, ha szerények is, adottak.
Az Új tudás program pályázati lehetőségeit arra használnánk, hogy három, komoly szándékokkal bíró, tehetséges tagokkal rendelkező egyetemi társulatot segítsünk munkájukban. Az ARTatlanok, a Fantommajmok és a KASZT egyetemi színpadok elmúlt éves munkáit ismerve kijelenthetjük: mindhárman bizonyítottak már: a legnehezebb időszakokban készítettek színházi előadásokat, próbálván saját útjaikat kitaposni. A Tűzraktér a 3 elkészült új produkciót (egyet az ősz során, 2-t tavasszal) a premierektől számítva 3-3 hónapra műsorra tűzi befogadó színházában, és havi 2 előadást biztosít számukra. Sikeres együttműködés esetén további játéklehetőségek is nyitva állnak a társulatok számára. Mindehhez főpróbahetet és alkalmanként további próbaidőt és teret biztosítunk, valamint rendelkezésükre bocsátjuk a helyi hang- és fénytechnikát is, valamint programszervezői apparátusunkat.
Hiszünk abban, hogy ha a méltó körülmények között zajló munka találkozik az alkotói tehetséggel és alázattal, akkor minőségi produkciók jönnek létre. Hiszünk abban is, hogy pici centralizációval, de az autonómia biztosításával ezek az egyetemi társulatok bátorságot nyerhetnek, és nagyobb erővel vághatnak bele terveikbe. Ehhez kérjük a kuratórium szíves támogatását.
Budapest, 2009. június 22.
Formanek Csaba
színházi szervező
Tűzraktér – Független Kulturális Központ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése