Egyetemi színpadunk Színváltásáról
Interjú Formanek Csabával
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Kerekasztal-beszélgetés az Egyetemi Színpadról
Bognár Endre nyerte a drámaíró-pályázatot
Jubileumi műsor
Zsiráfivóhely - "A világ mozdulatlan"
További képek a Zsiráfivóhely második Merlines előadásáról>>
Fotó: Batha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Vérnásszertartás
További képek a Vérnásszertartásról>>
Fotó: Zselinszky Miloslav
Egy elfeledett szentély
Kristóf Tibor, Halász Péter és Sólyom Katalin A Karnyónéban (R.: Ruszt József) (1964)
Interjú Gyepes Krisztinával
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Karinthy komédiák
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Interjú Ács Tamással
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
A kopasz énekesnő - angolul
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Egész lenni magammal
További képek a felolvasóestről>>
Fotó: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
A szerelem írásjegyei (videón)
Fotó: Papp Gergő
Interatktív monodráma Veszprémből
Ács magával ragadó játéka elvarázsolta a nézősereget és a Sirály pincehelysége csordultik telt energiával az előadás alatt. Takács Nóra írása Az őrült naplójáról>>
Egy lelkes fiatalokból álló színtársulatot láttam, akik nagyon igyekeztek azon, hogy magukkal ragadják a nézőket és elnyerjék a tetszésüket. Szabó Ildikó kritikája a Vérrokonok-előadásról>>
További képek a Vérrokonokból>>
Fotók: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Meghúzott Ionesco és Hitler borbélya
A rendező leginkább a komédia részét helyezte előtérbe a legerősebb poénokkal, a drámai hatást pedig, ami Ionesco művében jobban kijön, mellőzte. Saliga Réka írása A kopasz énekesnőről>>
Ács Tamás kétségkívül remekül alakította „a kitörni készülő vulkánt”. A hajvágás közben a nézőtér felé néztek mindketten egy pontra, mintha a közönség előtt egy tükör lenne, és abban látnák egymást. Lizanecz Judit A bárány megkísértéséről>>
Fotók: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/
Teltházakkal indultunk tegnap!
A Tátika Dráma Klub A kopasz énekesnő-előadása szerethető munka: a maga módján visszafogott, nem akar túl sokat, s azt pedig többé-kevésbé el is éri. Olykor igen erős színészi megvillanások, jól elhelyezett poénok. Kétségtelen, hogy mind szövegmondásban, mind színpadi mozgásban jól jönne némi képzés a csapatnak, de abszolút van itt potenciál, talán ha merészebben, játékosabban közelítenének következő darabjukhoz, még többet dolgoznának... Mint mindig, itt is azon múlik minden, lesz-e 2-3 megszállott lélek, aki űzi-hajtja majd önmagát, a színházat...
A veszprémi Feleselők Színpad két előadása igen magasra tette a lécet. Fegyelmezett és ihletett játékuk közben arra gondoltam, máris megérte megszervezni ezt a szemlét. Náluk éppen azon évek kemény és elszánt munkája látszik meg, amely a tegnapi másik két társulat számára még a jövő feladata. Ács Tamás pedig már valamikor a közelmúltban átlépte azt a határt, ami után talán még nehezebb évek várnak rá: innen, a színpadról, számára már nincs visszaút.
A Vérrokonok Csoport kétórás előadása bőségesen mérte saját idejét, kevésbé volt bőkezű a mesterséget illetően. Hihetetlenül szimpatikus emberek láthattunk, akik számára a színház még ismeretlen terep. Persze nekik is minden esélyük megvan arra, hogy odafigyeléssel, sok munkával, kutatással, fegyelemmel, a szabadság és a kifejezés zamatát majd megízlelve, akár nagyon gyors fejlődést érhessenek el. Mert elszántságuk, összetartásuk - úgy tűnik - erre érdemessé is teszi őket.
Az előadások után gondoskodtunk a kellő fesztiválhangulatról is.
Jelentem, a Színváltások fesztiválon (és bennünk) a hangulat kétségbevonhatatlan jelei
kibontakozni látszanak...
Formanek Csaba
(fotók: Bartha Máté, http://diitdesign.uw.hu/)
Videóvetítések a Színváltásokon
Beköszöntő
Egyetemi Színpadok Szemléje és Jubileumi Műsor
az 50 éves Egyetemi Színpad tiszteletére
50 éves az Egyetemi Színpad. Mondják úgy is: 50 éves lenne. És valóban: a régi idők Egyetemi Színpada, mely nem csak színház volt, hanem kulturális intézmény, szellemi hely, fogalom - mára már nem létezik.
Amikor ennek a fesztiválnak az ötlete felmerült bennünk, kettős célt tűztünk ki magunk elé. Egyrészt, hogy az Eötvös Lóránd Tudományegyetem berkein belül méltó módon megemlékezzünk a múltról, tisztelettel és kíváncsisággal forduljunk a régi szép idők felé. Ez azonban kevés lett volna. Hiszen ünnepelni azt is jelenti, hogy valamilyen módon azonosulunk a hagyománnyal. Nézzünk hát szembe a jelennel is, és onnan talán a múlt is gazdagabban tárul elénk! Így aztán elhatároztuk, hogy felkutatjuk az ELTÉ-n vagy annak környezetében működő színjátszó csoportokat, és egy kis fesztivál keretében együtt mutatkozunk be a közönségnek és egymásnak.
Szándékunkat az ELTE Rektori Hivatal éppúgy támogatásra érdemesnek találta, mint az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat. Az ő anyagi támogatásuk nélkül a fesztivál nem valósulhatna meg. Külön örömünkre szolgál, hogy Hudecz Ferenc rektor úr fővédnökként csatlakozott kezdeményezésünkhöz, illetve hogy Jordán Tamás védnökként szintén támogatja rendezvényünket. Külön köszönetet szeretnénk mondani mindazoknak, akik az egyetem munkatársaiként rengeteget tettek azért, hogy az elmúlt szűkös években az ELTÉ-n működhessen színjátszás, és a fesztivál szervezésében is pótolhatatlan segítséget nyújtottak.
Mindannyiunk számára meglepetés lesz, milyen állapotban is van a legendás múlttal bíró, de mára meglehetősen szétforgácsoltnak tűnő egyetemi színjátszás. Szerettünk volna országos fesztivált szervezni, erre azonban idén nem volt lehetőségünk. Így fordulhat elő, hogy néhány nagyon színvonalas munkát végző vidéki egyetemi műhely hiányzik a programból. Az elmúlt években igazán komoly eredményeket mutattak fel Pécs, Debrecen és Szeged egyetemi színházai. Ugyanakkor nagy örömmel és szeretettel köszöntjük az ugyancsak évek óta működő veszprémi Feleselők Színpadot, akik a szerény körülmények között is vállalni tudták a fellépést rendezvényünkön. A többieknek ezúton is üzenjük, hogy mindent megteszünk azért, hogy jövőre vendégül láthassuk őket a 2. Színváltások fesztiválon.
Számunkra az 50-es szám ugyanis nem valaminek a végét jelenti, hanem valaminek a kezdetét. Nem titkolt célunk, hogy a megszűnt Egyetemi Színpadot feltámasszuk. Hiszünk abban, hogy az egyetemi kultúra újra önálló fogalommá válhat. Hiszünk abban, hogy az ország legnagyobb egyeteméről most sem hiányoznak azok az értékek és azok az emberek, amelyek és akik mindennek az alapját jelenthetik. Hiszünk abban, hogy ezt a szétforgácsolt gazdagságot össze lehet és kell gyűjteni. Hiszünk abban, hogy a múlt nem múlt el, csak átalakult. Hiszünk abban, hogy mindez nem lehet sem a politikai, sem a gazdasági helyzet függvénye.
Jelen pillanatban az ELTÉ-n még nem létezik olyan hely, ami ennek a fesztiválnak otthont adhatott volna. Ezúton is köszönjük az utóbbi évek egyik legkreatívabb kezdeményezésének, a Sirály!-nak, és az azt üzemeltető Városi Színháznak, hogy fesztiválunkat befogadta.
A háromnapos Szemle során 6 színházi műhely és 1 irodalmi alkotócsoport mutatkozik be 8 produkcióval, 9 fellépéssel, 83 fellépővel. Délutánonként mindenkit várunk a videóvetítéseken, ahol a régi legendás Egyetemi Színpadról láthatunkdokumentumfilmet, részleteket a méltán híres előadásokból, illetve megtekinthető lesz a Radikális Szabadidő Színház tavalyi előadása, A szerelem írásjegyei felvételről.
A zárónapon, 21-én kerül sor a Jubileumi Műsorra a Merlin Színházban, ahol fellépnek az ELTE BTK Zenei Tanszék Vegyeskara, az Egyetemi Koncertzenekar, az ELTE Néptáncegyüttese, valamint itt kerül sor a drámaíró pályázat eredményhirdetésére, és az érdeklődők egy kerekasztal-beszélgetésen is részt vehetnek az Egyetemi Színpad múltjáról, az egyetemi színjátszás mai szerepéről. A fesztivált az 5 és fél éve működő Radikális Szabadidő Színház új bemutatója, a Rakovszky Zsuzsa-versek ihlette Zsiráfivóhely című előadás zárja.
A fesztiválról on-line napló készül a weboldalon, beszámolókkal, mini-kritikákkal, fotógalériával. A helyszíneken a fesztivál ideje alatt az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet "Színpad a kápolnában" című kiállítása is megtekinthető lesz az Universitas Együttes működéséről. Bízunk abban, hogy a Színváltások négy napja során a múltat éppúgy jobban megismerhetjük, mint ahogy közönségünket és egymást is.
Mindenkinek tartalmas időtöltést, jóleső szemlélődést és szép emlékezést kívánunk!
A fesztivál szervezői:
Főző Ágnes
ELTE EHÖK
Formanek Csaba
Radikális Szabadidő Színház